Concluziile Dialogului la Nivel Înalt UE–Republica Moldova privind Energia, 5 iunie 2025

Concluziile Dialogului la Nivel Înalt UE–Republica Moldova privind Energia, 5 iunie 2025
În urma celei de-a șasea reuniuni a Dialogului la Nivel Înalt UE–Republica Moldova privind Energia, desfășurată la Chișinău în data de 5 iunie 2025, Părțile:
- Au convenit că utilizarea energiei ca armă de către Federația Rusă este inacceptabilă și că planificarea continuă pentru situații de urgență, sprijinită de echipamentele solicitate de Moldova prin Mecanismul de Protecție Civilă al UE, este esențială pentru asigurarea securității aprovizionării. Au felicitat Moldova pentru eliminarea completă, în ultimii 3 ani, a surselor de gaze și electricitate legate de Rusia.
- Au subliniat necesitatea de a continua colaborarea cu ENTSO-E, Secretariatul Comunității Energetice, România și Ucraina pentru creșterea capacităților de fluxuri transfrontaliere de energie electrică între blocul Ucraina–Moldova și restul Rețelei Continentale Europene, astfel încât să fie suficiente pentru necesitățile Moldovei atât în perioadele de vârf din vară, cât și din iarnă. Comisia așteaptă cu interes analiza Planului de Iarnă pentru sezonul de încălzire 2025–2026, după finalizarea acestuia de către autoritățile moldovene.
- Au recunoscut rolul esențial al pachetului de sprijin de urgență în valoare de 30 milioane EUR, anunțat de Comisie la 4 februarie 2025, în atenuarea consecințelor nerespectării de către Gazprom a obligațiilor contractuale privind livrarea de gaze pentru consumatorii Republicii Moldova de pe malul stâng al râului Nistru. Moldova mulțumește Comisiei pentru intervenția promptă care a ajutat la prevenirea unei crize umanitare în regiune și reiterează că nu va împiedica fluxurile de gaze spre acea zonă. Părțile au reafirmat că cea mai durabilă soluție se bazează pe îndeplinirea condiționalităților care deblochează finanțări suplimentare pentru achiziții de gaze de pe piața europeană.
- Au aprobat, în colaborare cu Secretariatul Comunității Energetice, Planul de Acțiune pentru Independența și Reziliența Energetică a Moldovei, susținut de Pilonul Energetic al Facilitații de Creștere în valoare de 1,9 miliarde EUR.
- Au salutat progresul înregistrat în implementarea Strategiei Comprehensive pe 2 ani pentru Independență și Reziliență Energetică a Moldovei, agreată în februarie și susținută cu până la 250 milioane EUR prevăzute pentru 2025.
- Au reamintit angajamentul comun al Moldovei și al Comisiei pentru eliminarea completă a combustibililor ruși, conform Hotărârii Guvernului privind eliminarea completă a surselor energetice legate de Rusia adoptată la 13 martie și foii de parcurs RePowerEU adoptată la 6 mai, și au reafirmat ambiția comună de a realiza integrarea completă a pieței de energie electrică a Moldovei cu cea a UE până la începutul anului 2027.
- Au felicitat Moldova pentru eforturile continue de a asigura accesibilitatea energiei pentru toți cetățenii, în special pentru gospodăriile vulnerabile, școli, spitale și afaceri, conform Strategiei Comprehensive pentru Independență și Reziliență Energetică, prin sprijinirea măsurilor care reduc costurile energetice și promovează soluții energetice durabile și eficiente.
- Au lăudat Moldova pentru progresele în implementarea normelor acquis-ului energetic al UE, care au fost recompensate cu un scor total de 66% în Raportul de Implementare al Comunității Energetice din 2024.
- Au subliniat necesitatea continuării eforturilor pentru implementarea completă a acquis-ului Comunității Energetice, cu accent deosebit pe transpunerea și punerea în aplicare integrală a Pachetului pentru Energie Curată și a Pachetului pentru Integrarea Electricității.
- Au salutat adoptarea de către Moldova a Planului Național în domeniul Energiei și Climei, cu obiectivul actualizat de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră cu 68,5% până în 2030 și atingerea neutralității climatice până în 2050.
- Au reiterat sprijinul pentru atingerea acestor obiective prin accelerarea electrificării, îmbunătățirea eficienței energetice, asigurarea infrastructurii critice prin digitalizare crescută, promovarea tehnologiilor verzi și inovatoare (stocare în baterii, pompe de căldură, contoare inteligente, utilizare sporită a vehiculelor electrice etc.) și atragerea de finanțare și asistență tehnică în acest sens.
- Au recunoscut importanța semnificativă a asistenței UE în efortul național de creștere a eficienței energetice, cu accent pe sectorul rezidențial și comunitățile vulnerabile, prin extinderea programelor precum Fondul pentru Eficiență Energetică în Sectorul Rezidențial din Moldova (MREEF) și Eco-vouchere. Moldova își exprimă recunoștința sinceră față de Comisie pentru acest sprijin.
- Au salutat progresul în proiectele de interconectare electrică, precum planificata punere în funcțiune a Liniei de 400 kV Vulcănești–Chișinău până la sfârșitul lui 2025 și o nouă interconectare cu UE prin Linia Bălți–Suceava 400 kV până la sfârșitul lui 2027. În acest context, Părțile au subliniat importanța identificării unor soluții durabile pentru avansarea proiectului de interconectare Strășeni–Gutinaș 400 kV.
- Au recunoscut desemnarea viitoare a operatorului desemnat al pieței de electricitate și lansarea piețelor de energie pe termen scurt (Day Ahead și Intra-Day) în Moldova, precum și implementarea în curs a măsurilor legislative, de reglementare și corporative necesare pentru integrarea pieței energetice moldovenești cu cea a UE.
- Au subliniat importanța primei licitații pentru capacitatea de echilibrare planificată pentru toamna anului 2025 pentru reziliența rețelei moldovenești, precum și necesitatea colaborării pentru identificarea unei soluții care să permită dezvoltarea capacităților BESS (sisteme de stocare a energiei în baterii), afectată de anularea fondurilor anterior angajate din alte surse.
- Au salutat progresele în decarbonizarea mixului energetic al Moldovei și extinderea producției descentralizate de energie regenerabilă, inclusiv prin prima licitație de capacitate pentru energie eoliană și solară finalizată recent și a doua ce urmează a fi anunțată până la finalul lui 2025, cu o componentă de stocare.
- Au felicitat Moldova pentru desfășurarea unei proceduri transparente și desemnarea unui furnizor de gaze independent pentru o perioadă limitată în cadrul obligației de serviciu public.
- Au convenit să continue, cu sprijinul Secretariatului Comunității Energetice, deschiderea și liberalizarea pieței de gaze, conform Foii de Parcurs pentru Reziliența și Independența Energetică a Moldovei, ținând cont de provocările specifice țării. Moldova va implementa integral codurile rețelei de gaze și va finaliza toate aspectele restante legate de acquis-ul privind securitatea aprovizionării cu gaze.
- Au salutat progresul lucrărilor pentru eliminarea obstacolelor în utilizarea maximă a infrastructurii existente de gaze naturale în cadrul Grupului la Nivel Înalt pentru Conectivitate Energetică în Europa Centrală și de Sud-Est, în special cooperarea dintre operatorii de transport de-a lungul Rutei Transbalcanice pentru dezvoltarea unui produs de capacitate atractiv pentru a sprijini Ucraina, și au încurajat dezvoltarea de soluții în această rută care să ofere caracteristicile pozitive ale noului produs propus, în deplină conformitate cu legislația pieței interne a UE.
